22 października 2014 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Mławie przeprowadzono zajęcia pokazowe z elementami biblioterapii, które poprowadziła Aleksandra Wilk- nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie Filia w Płońsku (od wielu lat specjalizuje się w zakresie biblioterapii – bierze udział w szkoleniach organizowanych przez ośrodki kształcące w zakresie bajkoterapii i biblioterapii w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu) w formie zabawy ale też i rozmowy ukierunkowanej. W zajęciach uczestniczyli bibliotekarze powiatu mławskiego oraz uczniowie klasy II A Liceum Ogólnokształcącego im. St. Wyspiańskiego w Mławie. Spotkanie zorganizowała Agata Mierzwa - Kierownik mławskiej Filii Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie w ramach cyklicznie odbywających się spotkań zespołu nauczycieli i bibliotekarzy powiatu mławskiego (Harmonogram spotkań dostępny jest na stronie www.bpmlawa.edu.pl w zakładce - Wspomaganie szkół i placówek oświatowych).

W związku z tym, iż była to lekcja z udziałem młodzieży, również i problem musiał być odpowiednio dopasowany do tej grupy wiekowej. Prowadząca wybrała anoreksję, jako temat biblioterapii. Aby uświadomić uczniom wagę tej choroby umysłu, ciała i zaburzeń emocji wykorzystała książkę Beaty Pawlikowskiej „W dżungli życia” tekst pt. „Anoreksja”, w którym bohaterka opowiada o swojej walce z chorobą i braku świadomości jej istnienia.

Cele postawione przez prowadzącą lekcję to:

a. uświadomienie sobie problemu

b. uświadomienie sobie, że problem dotyczy także innych

c. ukazanie przyczyny problemu anoreksji

d. zmiana sposobu myślenia o sobie

Młodzież z klasy humanistycznej LO pod kierunkiem Małgorzaty Więckowskiej – nauczyciela-bibliotekarza z tejże szkoły wykazała ogromną aktywność i zaangażowanie na zajęciach.

A czym jest biblioterapia?  Biblioterapia (gr. biblion – książka i  therapia – leczenie, uzdrawianie)  jest rodzajem psychicznego wsparcia, pomocą w rozwiązywaniu problemów. Dzięki odpowiednio dobranej lekturze, można wpłynąć na zmianę myśli, uczuć, zachowań dzieci i młodzieży, wprowadzać ich w świat wartości moralnych, redukować lęki czy pomóc w uwolnieniu się od stresu.

          Warsztaty biblioterapeutyczne polegają na zajęciach integrujących grupę, opartych na metodyce czytania i odbioru dzieła literackiego oraz na pedagogice zabawy i metodach psychoaktywnych (drama, zabawy czytelnicze, zajęcia plastyczne, techniki relaksacyjne, elementy muzykoterapii).

bib 002.jpg bib 003.jpg bib 004.jpg

bib 005.jpg bib 006.jpg bib 009.jpg

bib 010.jpg bib 011.jpg bib 014.jpg

bib 016.jpg bib 017.jpg bib 018.jpg

bib 019.jpg bib 020.jpg bib 022.jpg

bib 023.jpg bib 024.jpg bib 025.jpg

bib 028.jpg bib 030.jpg bib 031.jpg

bib 032.jpg bib012.jpg