25 października 2018 r. pracownicy mławskiej Filii Biblioteki Pedagogicznej uczestniczyli w  „Spacerku po Mławie- Mławscy bohaterowie walki o niepodległość Polski”. Tym razem miłośnicy historii naszego regionu zebrali się ,ze względu na złą aurę w Sali Papieskiej Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.  

Prowadzący spotkanie prof. Leszek Zygner przybliżył historię Mławy przed odzyskaniem niepodległości. Wiele uwagi poświęcił młodym bohaterom tamtych czasów, Klemensowi Henrykowi Sokalskiemu i jego kolegom, żołnierzom Polskiej Organizacji Wojskowej. Organizacja ta prowadziła akcje dywersyjne, skierowane przeciwko niemieckiemu okupantowi, żandarmerii i wojsku. Prof. Zygner wyjaśnił także, iż w Mławie zorganizowano straż obywatelską , która stacjonowała w budynku Lutni, w którym współcześnie mieści się Miejska Biblioteka Publiczna.

Wydarzenia z przełomu października i listopada 1918 r. zapisały się w historię walki o niepodległość naszego miasta i Polski. Wspomniał, że pamięć o bohaterach walk o wolność Polski żyje do dnia dzisiejszego. Na cmentarzu parafialnym znajduje się grób  Sokalskiego, zastrzelonego 12 listopada 1918 r. przez Niemców i mogiła Strzegowiaków.

Copyright