8 października 2020 r. grupa nauczycieli bibliotekarzy powiatu mławskiego odwiedziła Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. Celem wizyty było obejrzenie wystawy czasowej  ”1920. Mława i Mławianie  w obliczu zagrożenia bolszewickiego”. Wystawa jest upamiętnieniem 100 rocznicy Bitwy pod Mławą   i świetnie wpisuje się w ogólnopolskie obchody Bitwy Warszawskiej. Pomysł wystawy oparty został na równorzędnym przedstawieniu faktów rozgrywających się wiek temu, a wpisujących się na trwałe w historię naszego miasta. Centralny element wystawy stanowi biało-czerwona instalacja, będąca równocześnie kalendarium dziejów Mławy. 10 sierpnia 1920 r. to data wkroczenia do miasta wojsk bolszewickich, zaś koniec to 21/ 22 sierpnia, kiedy to polskie wojsko odniosło zwycięstwo w  bitwie i wyzwoliło Mławę. Cała wystawa podzielona jest na dwie części. Pierwsza prezentuje losy mieszkańców Mławy walczących na froncie wojny polsko-bolszewickiej: gimnazjalistów, inteligencji, rzemieślników. Druga zaś przedstawia działania wojskowe pod Mławą, zapoczątkowane klęską Polaków w dniu 10 sierpnia 1920 r., a zakończone 21 sierpnia zwycięstwem i wyzwoleniem naszego miasta.

Ciekawym elementem wystawy są grafiki z podobiznami gen. Franciszka Krajowskiego- dowódcy Żelaznej Dywizji, mjr. Mariana Ocetkiewicza- dowódcy 144 pp oraz ppłk. Włodzimierza Rachmistruka- mdowódcy XXXVI Brygady Piechoty.

O wydarzeniach z 1920 r. bardzo ciekawie i wyczerpującą opowiadał Pan Paweł Zakrzewski.

Zwiedzanie wystawy odbyło się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

 

Copyright