7 kwietnia 2022 roku odbyły się zajęcia w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie, które poprowadziła Bogumiła Pawłowska. Przygotowane zostały z okazji miesiąca książki a udział w nich wzięli uczniowie klasy II a i II b z wychowawcami.

Już po odczytaniu „Listu do dzieci” Marii Terlikowskiej dzieci domyśliły się, że celem dzisiejszego spotkania jest rozmowa o książkach. Następnie prowadząca zaprezentowała różne książki: pop-up, leporello, książkę interaktywną, książkę brajlowską, książki-rozkładanki. Po tym specyficznym pokazie odczytała wiersz Jana Huszczy „Skarga książki” i dzieci opracowały regulamin poszanowania książek. Wielkim zaskoczeniem dla dzieci były przedmioty wykonane z kartek książek przeznaczonych na makulaturę. Nie zabrakło zagadek o książce i po ostatniej, która dotyczyła zakładki do książki, dzieci zabrały się do pracy. Techniką origami wykonały zakładki i zaprojektowały je według własnego pomysłu. Oby wykonane zakładki służyły dzieciom jak najdłużej.