24 października 2022 roku Bogumiła Pawłowska poprowadziła zajęcia w klasie II ta Zespołu Szkół nr 4 w Mławie. Zajęcia nawiązywały do hasła Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych „Czytanie dla pokoju”. Na początku uczniowie wysłuchali „Bajki o Wojnie”, przedstawiającej tragedię Hiroszimy widzianą oczami dziecka, począwszy od naiwnej dziecięcej fascynacji militaryzmem, aż do strasznej zagłady miasta 6 sierpnia 1945 roku. Prosta, oszczędna w słowa, z bajkową narracją i niezwykle ważnym i aktualnym przesłaniem książka – że każda wojna jest zła. Następnie uczniowie oglądali ilustracje z książki „Wojna”, autorstwa José Jorge Letria, Andre Letria.  Stworzona przez ojca i syna poetycko-malarska opowieść posłużyła do dyskusji na temat - czym jest wojna. Lakoniczny tekst tej książki został wykorzystany do kolejnego zadania. Uczniowie mieli wybrać najtrafniejsze określenie wojny, uzasadnić wybór i stworzyć plakat.