Kodowanie i programowanie

Młodzi giganci programowania : Scratch /  Radosław Kulesza, Sebastian Langa, Dawid Leśniakiewicz, Piotr Pełka. Gliwice : Wydawnictwo Helion, 2019

Scratch to doskonałe narzędzie, dzięki któremu młodzi pasjonaci na całym świecie bez trudu poznają tajniki programowania komputerów od podstaw. Scratch ułatwia rozpoczęcie nauki i umożliwia szybkie tworzenie atrakcyjnych gier, animacji i aplikacji, będąc przy tym narzędziem zupełnie bezpłatnym.
Jeśli chcesz dołączyć do społeczności użytkowników Scratcha, jesteś na dobrym tropie! Książka Młodzi giganci programowania. Scratch szybko i bezboleśnie wprowadzi Cię w niezwykły świat. Krok po kroku poznasz sposób tworzenia gier komputerowych i przeżyjesz przy tym wspaniałą przygodę! Ta publikacja sprawdzi się zarówno   w przypadku młodych adeptów sztuki programowania, jak i nauczycieli zainteresowanych prowadzeniem zajęć z informatyki dla najmłodszych. Pierwsza część zawiera bardzo dokładny opis środowiska, a druga to doskonałe pomysły na rozbudowane gry komputerowe.

Opis z okładki

 

 

Kodowanie dla dzieci / Marc Scott ; ilustracje Mick Marston ; przełożył Krzysztof Wołczyk.
Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2018

Marzysz o tworzeniu własnych gier komputerowych? Chcesz wydać polecenie swojemu komputerowi, by odparł atak latających robotów? Czas zacząć naukę programowania!
Dowiedz się:
jak stworzyć kosmiczną grę;
jak zaprogramować złudzenie optyczne;
jak wydawać polecenia gadającym duszkom.
To proste wprowadzenie w świat kodowania pomoże ci poznać języki programowania: Scratch i Python.

Opis z okładki

 

 

Zostanę programistą : pierwsze zadania z kodowania dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej/ Małgorzata Podleśna. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2019

Zostanę programistą! to publikacja przeznaczona dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i nieco starszych. Zamieszczone w niej zadania mają na celu rozbudzenie u najmłodszych uczniów zainteresowania nauką programowania.
Ćwiczenia znajdujące się w książce polegają między innymi na:
• uzupełnianiu i tworzeniu różnego typu ciągów logicznych; kodowaniu i odkodowywaniu danych; wykorzystaniu kodów literowych, strzałkowych, geometrycznych i obrazkowych;
• formułowaniu komunikatów i odkrywaniu algorytmów;
• wykrywaniu zależności między danymi;
• poszukiwaniu obiektów o wskazanych cechach przez eliminowanie tych, które nie spełniają podanych kryteriów.
Na końcu książki umieszczono rozwiązania, dzięki którym uczeń może samodzielnie sprawdzić poprawność swojej odpowiedzi.

Opis z okładki

 

C# : programowanie / Jesse Liberty ; [tł. Tomasz Walczak].
Gliwice : Wydawnictwo Helion, cop. 2006

Język C# został opracowany przez firmę Microsoft jako podstawowe narzędzie programistyczne dla platformy .NET. C# łączący w sobie najlepsze cechy języków C, C++, Java i Visual Basic doskonale nadaje się do tworzenia aplikacji bazujących na komponentach. Jest prosty, bezpieczny ze względu na typy, oparty na obiektach i komponentach i przygotowany do obsługi mechanizmów komunikacji sieciowej. Za pomocą C# tworzone są nie tylko aplikacje na "duże" komputery, ale także programy dla platformy PocketPC. Popularność C# nadal rośnie, a jego producent stale inwestuje w dalszy rozwój tego narzędzia i platformy .NET. "C#. Programowanie" to podręcznik przedstawiający tajniki tworzenia aplikacji dla .NET w języku C#. Przeczytasz w nim o podstawowych elementach i strukturach C#, zasadach programowania obiektowego oraz obsłudze wyjątków i błędów. Poznasz sposoby tworzenia aplikacji z wykorzystaniem podstawowych technologii tworzenia aplikacji dla platformy .NET -- ASP.NET, Windows Forms i ADO.NET. Nauczysz się wykorzystywać metadane i łączyć swoje aplikacje z API Windows oraz obiektami COM.

Fragment wstępu

 

JavaScript dla webmasterów : zaawansowane programowanie / Nicholas C. Zakas ; [tł.: Jarosław Dobrzański, Krzysztof Czupryński, Daniel Kaczmarek]. Gliwice : Wydawnictwo Helion,  2006

JavaScript to język programowania interpretowany po stronie przeglądarki i wykorzystywany do tworzenia elementów stron WWW. Opracowany w firmie Netscape, początkowo służył wyłącznie do weryfikowania poprawności danych wprowadzanych w formularzach. Dziś ma znacznie szersze zastosowania. Przede wszystkim pozwala wzbogacić stronę WWW o elementy niedostępne w "czystym" HTML, a jego najnowsze wersje umożliwiają korzystanie z dokumentów XML oraz komunikację z usługami sieciowymi. Z tego względu JavaScript jest niemal nieodłącznym elementem nowoczesnej witryny internetowej. Książka "JavaScript dla webmasterów. Zaawansowane programowanie" to podręcznik opisujący wszystkie możliwości języka JavaScript. Przedstawia jego historię i pokazuje, jak rozwiązywać problemy, przed którymi często stają twórcy witryn i aplikacji WWW. W książce opisano kluczowe elementy języka, takie jak zdarzenia, wyrażenia regularne oraz metody identyfikacji przeglądarki WWW i interakcji z nią, umożliwiające tworzenie dynamicznych interfejsów użytkownika. Scharakteryzowano sposoby rozszerzania języka JavaScript oraz techniki budowania mechanizmów komunikacji między klientem i serwerem bez używania elementów pośredniczących.

Fragment wstępu

 

Programowanie od podstaw : przystępny kurs programowania dla wszystkich / Adrian Kingsley-Hughes, Kathie Kingsley-Hughes ; tł. Radosław Meryk. Gliwice : Wydawnictwo Helion, 2006

Mimo dynamicznego rozwoju informatyki wśród większości użytkowników komputerów nadal istnieje przekonanie, że programowanie jest zajęciem dla wybrańców posiadających ogromną i niemal tajemną wiedzę. Tymczasem pisanie programów to umiejętność, którą może opanować każdy. Oczywiście nauka programowania wymaga poznania wielu zagadnień teoretycznych i praktycznych, ale nie wymaga od osoby uczącej się żadnych niezwykłych umiejętności. Każdy może poznać zasady pisania programów, zarówno dla celów hobbystycznych, jak i zawodowych. Książka "Programowanie. Od podstaw" to podręcznik programowania przeznaczony dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją komputerową przygodę. Zawiera uniwersalne wiadomości przydatne każdemu programiście niezależnie od tego, co i w jakim języku będzie tworzyć. Czytając ją, poznasz wady i zalety różnych języków programowania, sposoby realizacji typowych zadań programistycznych i metody testowania aplikacji. Dowiesz się, jak komputery przechowują informacje, jakie systemy liczbowe wykorzystuje się w programowaniu i jakie narzędzia będą Ci potrzebne podczas pracy. Zdobędziesz solidne podstawy, które pozwolą Ci na dalsze rozwijanie swoich umiejętności.

Fragment wstępu

 

Komputerowe Wspomaganie Projektowania z wykorzystaniem aplikacji AutoCAd 2004 / Tomasz P. Olejnik.  Kalisz : Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, 2010

Wymagania stawiane współczesnym inżynierom dotyczą między innymi umiejętności posługiwania się aplikacjami komputerowymi, ułatwiającymi proces projektowania, optymalizacji oraz nadzoru technologii wykorzystywanych w przemyśle. Jednym z narzędzi powszechnie stosowanych we wszystkich gałęziach przemysłu jest AutoCAD. Zrozumienie zasady posługiwania się aplikacją, poznanie narzędzi przez nią wykorzystywanych, stało się koniecznością umożliwiającą funkcjonowanie w zawodzie inżynira w XXI wieku.

Fragment wstępu

 

 

 

 

Metodyka nauczania informatyki w szkole : materiały metodyczne dla nauczycieli informatyki oraz słuchaczy nauczycielskich studiów podyplomowych z informatyki / pod red. Stanisława Juszczyka.
 Toruń : Wydaw. Adam Marszałek, cop. 2003

W niniejszej książce autorzy starali się zaprezentować w sposób kompleksowy najbardziej interesujące, najnowsze i najważniejsze problemy współczesnej edukacji informacyjnej (informatycznej) dzieci, młodzieży i nauczycieli. Stopniowe wprowadzanie czytelnika w coraz trudniejsze problemy metodyki edukacji informacyjnej (informatycznej) powinno pozwolić każdemu czytelnikowi na wysoką percepcję treści. Bardzo ważnym atutem książki jest bogata, najnowsza i trafnie dobrana bibliografia. Książka jest adresowana do szerokiego grona nauczycieli informatyki na różnym poziomie kształcenia.

Fragment wstępu

 

 

 

Informacje o dostępności prezentowanych publikacji uzyskacie Państwo przeglądając katalogi on-line lub bezpośrednio kontaktując się z pracownikami Biblioteki.                                                                                  

Opisy prezentowanych publikacji opracowano na podstawie zasobów internetu.

Opracowała Bogumiła Tańska

 

 

 

Copyright