Książki na Walentynki!

Grochola Katarzyna, Wiśniewski Andrzej : Związki i rozwiązki. Warszawa 2002

5Poradnik, który wywołuje burzę i daje nadzieję na szczęśliwe, wolne od błędów jutro. Nieoczywiste pytaniai zaskakujące odpowiedzi, skrzący się dowcip i chwile zadumy, prawdziwe historie i oryginalne refleksje – jedna z najpopularniejszych polskich pisarek rozmawia z Andrzejem Wiśniewskim, terapeutą rodzinnym warszawskiego Laboratorium Psychoedukacji, o związkach miłosnych, tych dobrych i tych złych.

 

 

 

 

 

 

Mirek Krystyna : Pojedynek uczuć. Poznań 2018

11Jak może zaskoczyć nas życie? Trzydziestoletnia Maja mieszka ze swoim synkiem, Krzysiem, w apartamencie kupionym za namową ojca dziecka, prezesa dobrze prosperującej firmy. Spełnia się zawodowo, od lat jest w trwałym związku, czy może zatem chcieć czegoś więcej? Może tylko tego, by ta sielanka trwała wiecznie, a przede wszystkim żeby nie okazała się złudzeniem… „Pojedynek uczuć” napisany lekkim piórem, porusza ważne tematy. Humor, życiowa  mądrość i akcja osadzona w realiach pracy w polskich firmach, które stawiają wiele kobiet przed trudnymi osobistymi wyborami. Powieść, która wzrusza i bawi, a jej bohaterowie na długo zostają w naszej pamięci.

 

 

 

 

 

Przybyłek Agata : Tak smakuje miłość. Poznań 2019

7Podobno ludzie mogą popełnić dwa błędy po rozstaniu: albo uciekają od świata i ludzi, albo zbyt szybko wchodzą w kolejne związki. Teściowa Oli odkryła na stare lata nową pasję – wróżbiarstwo. Któregoś dnia stawia karty swojemu synowi. Niestety, przyszłość jawi się w czarnych barwach. Za radą kart (i mamusi) mąż Oli odchodzi. Ola wraca w rodzinne strony, by wyremontować stary dom w środku lasu i obiecuje wyjść za pierwszego mężczyznę, który zechce tam z nią zamieszkać. Przychodzi jej do głowy tylko jeden zawód, jaki pozwala na pracę w dowolnym miejscu – pisarz. Choć pomysł był tylko żartem, niedługo później na horyzoncie pojawia się młody i przystojny autor powieści z dreszczykiem…

Choć Ola jest znaną blogerką kulinarną i nie istnieje danie, którego nie potrafiłaby przygotować, nie zna tego najważniejszego przepisu – na miłość…

 

 

 

 

Kołakowska Agata : Wyrok na miłość. Warszawa 2018

13Seria przypadków sprawia, że dzieło debiutanta trafia na deski teatru Varietes. Powstaje spektakl utkany z ludzkich niedoskonałości, marzeń, nie wyrównanych rachunków i zbiegów okoliczności. Czy będzie to kolejny sukces? Czy amator zostanie dramaturgiem, a zwyczajna dziewczyna uwierzy w moc marzeń? Adam Mitoraj, prawnik, jest specjalistą od rozwodów. W skrytości ducha marzy o karierze dramaturga. O tym, aby jego pisana do szuflady twórczość ujrzała  światło dzienne. Igor Niesłony, jest dyrektorem prywatnego teatru muzycznego. To niełatwy człowiek, nie ma kryształowego charakteru, ale jest wizjonerem. Artystą przez duże A. Marlena Zych, to sprzedawczyni w sklepie z sukienkami. Po latach spędzonych w toksycznym związku powoli wychodzi na prostą. Od życia, które nauczyło ją, że marzenia są niepraktyczne, oczekuje wyłącznie spokoju.

Wyrok na miłość przypomina, że realizacja pragnień to droga niełatwa i skomplikowana, obnażająca blaski i cienie ludzkiej natury. A sztuka jest jak zwierciadło, w którym możemy się przejrzeć.

 

 

 

Wharton William : Spóźnieni kochankowie. Poznań 2005

3Jack – amerykański biznesmen – porzuca świat interesów, aby na powrót odkryć swoje życie, malując ulice Paryża i żyjąc jak kloszard. Spotkanie z Mirabelle, niewidomą siedemdziesięcioletnią kobietą, odmienia całe jego życie. Związek, który się między nimi rodzi, okazuje się zaskakujący: potężny, niewinny, a jednocześnie głęboko erotyczny. Spóźnieni kochankowie to cudownie ciepła opowieść o miłości, która pokonuje wszelkie bariery, nawet barierę śmierci.

 

 

 

 

 

Nurowska Maria : Miłość rano, miłość wieczorem. Warszawa cop. 2014.

1Jerzy, powstaniec warszawski, podczas powojennej zawieruchy zostaje oddzielony od młodej żony. Nie wie, że Zofia jest w ciąży i wkrótce na świat ma  przyjść ich córka Ania. Jerzy i Zofia przypadkiem spotykają się po latach. Ona jest sławną śpiewaczką operową, on – wziętym architektem. Małżonkowie z trudem się rozpoznają, a Jerzy niespodziewanie się dowiaduje, że jest ojcem. Anna sprawia jednak sporo kłopotów. Utrzymuje kontaktyz terrorystyczną Frakcją a czerwonej Armii i trafia do więzienia w zachodnich Niemczech. Jerzy wspólnie z powstańczymi kolegami postanawia ją odbić. Ich akcja nie ma zbyt wielkich szans powodzenia, ale Jerzy za wszelka cenę chce odbudować rodzinę. Czy mu się uda? Czy odnowi relację ze swoją młodzieńczą miłościąi nawiąże więź z nieznaną córką?

Miłość rano, miłość wieczorem to powieść o uczuciach, które potrafią przetrwać długie lata, o historii, która staje im na przeszkodzie, i o męskiej przyjaźni, której nie zniszczą przeciwności losu.

 

 

 

Socha Natasza, Witkiewicz Magdalena : Awaria małżeńska. Poznań 2016

8Jak wygląda dom bez żon? Pewnego dnia Mateusz i Sebastian, dwaj obcy sobie faceci, stają się bliźniakami syjamskimi złączonymi wspólnym losem tymczasowych samotnych ojców. Tylko czy dadzą radę sprostać wyzwaniom?

 

 

 

 

 

 

Archimowicz Katarzyna : Miłość w  Burzanach. Wołowiec 2014

2Czasem w najmniej spodziewanym momencie, spotykamy osobę, która odmienia nasze życie. W niemal bajkowy sposób…

Burzany są dla Grety prawdziwym azylem. Stąd pochodzi, to właśnie na urokliwym Polesiu chciałaby kiedyś zapuścić korzenie. Podczas wizyty w rodzinnych stronach Greta dowiaduje się, że jej mąż podjął za jej plecami ważne życiowe decyzje. Jest rozczarowana, a do jej serca wkrada się żal. Czy Grzegorz rzeczywiście jest tym jedynym? Czy potrafi zadbać o szczęście Grety? Wątpliwości przybierają na sile, kiedy w okolicy pojawia się intrygujący mężczyzna. Tajemniczy przybysz kupuje podupadły dworek i burzy spokój okolicznych mieszkańców. Kim jest? I czy można mu ufać?

 

 

 

Pierwsza miłość : Gargaś Gabriela [et al.]. Poznań cop. 2019

9Pamiętasz swoje pierwsze zakochanie? Motyle w brzuchu, ukradkowe spojrzenia i pewność, ze spotkałaś kogoś niezwykłego. Autorzy najpiękniejszych powieści obyczajowych stworzyli opowiadania o niezwykłej sile pierwszych zauroczeń. Ich bohaterowie idą za głosem serca, bo tak kochać można tylko raz, a cudowne wspomnienia zostają na całe życie. To historie pełne uczuć, emocji i wzruszeń, niepowtarzalne jak pierwsza miłość.

 

 

 

 

 

 

 Moyes Jojo : Zanim się pojawiłeś. Warszawa 2016

12Co robisz, jeśli chcesz uszczęśliwić osobę, którą kochasz, ale wiesz, ze to złamie ci serce?

Ekscentryczna dwudziestosześciolatka Lou Clark wie, ile kroków dzieli przystanek autobusowy od jej domu. Wie, że lubi pracować w kawiarni Bułka z Masłem i że chyba nie kocha swojego chłopaka Patricka. Nie wie jednak, że za chwilę straci pracę i zostanie opiekunka młodego, bogatego bankiera, którego losy zmieniły się na skutek tragicznego zdarzenia sprzed dwóch lat. Will Traynor wie, że wypadek motocyklowy odebrał mu chęć do życia. Wszystko wydaje mu się teraz błahe i pozbawione kolorów. Wie też, w jaki sposób to przerwać. Nie ma jednak pojęcia, ze znajomość z Lou wywróci jego świat do góry nogami i odmieni ich oboje na zawsze.

 

 

 

Majewska Beata : Zdążyć z miłością. Wrocław 2017

10Trzydziestoletnia Olga jest kobietą wykształconą, majętną i atrakcyjną. Zmagając się z życiowymi problemami – chorobą i miłosnymi niepowodzeniami – stara się nie okazywać uczuć. Ale to tylko gra pozorów. Kiedy poznaje Kamila, samotnego ojca ośmioletniej Faustyny i czteroletniego Maksia, niespodziewanie odkrywa miłość. Zakochuje się w mężczyźnie z wzajemnością. Dzieci Kamila całym sercem akceptują Olgę, a ona sama dostrzega w nich dar od losu. Wkrótce para się pobiera, ale czy nowa rodzina wypełni miłością puste miejsca w sercu Olgi?

 

 

 

 

 

 

Kalicińska Małgorzata : Miłość nad rozlewiskiem. Poznań 2008

4Prawdziwa, dojrzała miłość oparta na trosce, poczuciu wspólnoty i odpowiedzialności może przełamać stereotypy i schematy. Życie wbrew schematom wcale nie jest trudniejsze, a może być nawet ciekawsze. Dwie narratorki pokazują, że ten sam świat widziany różnymi parami oczu jest zupełnie odmienny. Bo każdy z nas tworzy swój własny scenariusz na życie, nad rozlewiskiem albo gdziekolwiek. Najważniejsze w budowaniu szczęścia okazuje się dobre nastawienie: trochę wewnętrznego ciepła, poczucie humoru i optymizm. Warto zatopić się w tę książkę, aby znaleźć w sobie wiarę w dobre życie.

 

 

 

 

Wiśniewski Janusz L., Wownenko : Miłość oraz inne dysonanse. Kraków 2012

14Struna – ceniony krytyk muzyczny, Polak z niemieckim paszportem. Rozwiedziony, bez rodziny, bez nadziei. Kiedyś marzył o tym, że zostanie muzykiem, kochał do szaleństwa, ale ani muzyka, ani kobieta nie były mu wierne. Anna – Rosjanka – żyje z dnia na dzień, w małżeństwie bez miłości. Chciała być aktorka, chciała mieć dzieci. Niestety, żadnego z tych marzeń nie udało jej się zrealizować.

Spotkali się przypadkowo, oboje samotni w Moskwie. Nie spodziewali się, że taka miłość w ogóle się zdarza. Niemożliwa, wbrew rozsądkowi, wbrew zasadom. Ponad granicami.

 

 

 

 

Michalak Katarzyna : W imię miłości. Warszawa cop. 2019

13Ania Kraska ma dziesięć lat. Na jej twarzy powinny gościć uśmiech i beztroska, jednak spojrzenie zielonych oczu jest pełne bólu i smutku. Ania właśnie straciła wszystko, oprócz nadziei. To ona daje dziewczynce siłę, by walczyć o to, co dla niej najcenniejsze.

Edward Jabłonowski to mężczyzna, który ma wszystko, oprócz miłości. Dziesięcioletnią dziewczynkę i zgorzkniałego właściciela Jabłoniowego Wzgórza połączy los i tajemnica z przeszłości, o której on chciałby zapomnieć. Już zapomniał. Jednak tajemnice maja to do siebie, że bardzo lubią powracać po latach.

 

 

 

Wszystkie opisy książek pochodzą z ich okładek.

Opracowała

Bogumiła Pawłowska

  

Copyright