Autorem książki "Spójrz na mnie" jest Nicholas Sparks, który po raz kolejny udowodnił swój kunszt i lekkość w tworzeniu bestsellerów o współczesnym dążeniu do miłości. Książka jest najnowszym dziełem tego autora. Szybko i błyskotliwie podbija serca czytelników, stając sie pożywką w snuciu marzeń o pięknej, oddanej i prawdziwej miłości. Autor dedykuje książkę Jeannie Armenrount.

Tytuł utworu nawiązuje do relacji pomiędzy bohaterami, ale nie chodzi ostatecznie o jego znaczenie dosłowne. Losy i postawy bohaterów, ukazane w utworze Sparksa, mogą stać się przesłaniem ideowym o znacznie szerszym charakterze. Autor stara się przekonać odbiorców swojej prozy, że warto ponieść trud poznania drugiego człowieka, bo może dzięki temu w naszym życiu pojawi sie coś wyjatkowego i ważnego.

Bohaterami książki są młodzi ludzie, Colin i Maria. Pochodzą z dwóch odmiennych światów. Colin, silny, dobrze zbudowany mężczyzna, nie miał szcześliwego dzieciństwa. Jego rodzice nie interesowali sie nim, co w młodości zaowocowało problemami z agresją i zatargami z policją. Chłopak dorastał w szkołach wojskowych.

Maria to młoda prawniczka, zawsze otaczana miłością i szacunkiem najbliższej rodziny.

Tych dwoje połączy dążenie do stworzenia normalności w swoim życiu. Maria walczy z byciem ofiarą stalkingu i trudnymi zawodowymi sprawami z przeszłości. Colin walczy o to, aby zostać nauczycielem, mimo błędów popełnionych w przeszłości. Prozaiczne spotkanie bohaterów sprawia, że uczucie jakie ich zwiąże, doprowadzi do szczesliwego zakończenia. Początek znajomości tych dwojga nie zapowiada jednak wspólnej przyszłości.

Splot zdarzeń z zawartym w powieści wątkiem kryminalnym doprowadza do sytuacji, w których bohaterowie stają się odpowiedzialni za siebie nawzajem. Od momentu spotkania z Marią Colin stara się być lepszym człowiekiem. Otacza dziewczyną opieką, jakiej pozazdrościłaby jej niejedna z nas. Spostrzegawczość bohatera doprowadza do bezpiecznego i szczęśliwego zakończenia tej historii, w której najbardziej wzruszyła mnie sytuacja, kiedy to Colin, na przekór sobie, zgadza się na wyjście z Marią na tańce i to w "eleganckiej oprawie" Wcześniej korzysta z kilku lekcji ulubionego tańca ukochanej.

Po raz kolejny Sparks postanowił połączyć ze sobą ludzi z dwóch różnych światów. Powieść czyta się z przyjemnością. Strona po stronie odkrywamy nowe wątki, związane z życiem Marii i Colina. Współczucie i determinacja towarzyszace bohaterom w każdym zdarzeniu układają się w intrygujące koleje losu młodych zakochanych.

Serdecznie polecam lekturę tej książki. Kolejny raz król prozy miłosnej zaskoczył nas wielowątkową opowieścią o miłości, walce człowieka o lepsze "ja" oraz odpowiedzialności za drugą osobę.

Z niecierpliwością czekam na kolejne dzieła Sparksa. "Spójrz na mnie" to kolejna historia, do której będę często wracać. Czekam również na ekranizację powieści.

Kamila Czugaj