W sobotę 3 września 2016 r., po raz piaty, odbyło się Narodowe Czytanie, tym razem „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Tegoroczna lektura nawiązywała do obchodzonego właśnie Roku Henryka Sienkiewicza, ustanowionego przez Sejm i Senat, w związku ze 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci pisarza. „Quo vadis” można było usłyszeć w całym kraju        w kilkuset miejscowościach – na ulicach, w parkach, na placach, w szkołach, bibliotekach, domach kultury.

Inaugurując Narodowe Czytanie, prezydent z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, zwrócił uwagę, że „Quo vadis” zyskało uznanie Polaków dzięki temu, że Henryk Sienkiewicz ukazał ludzką naturę, na którą składało się: pożądanie, miłość, nienawiść i okrucieństwo, ale przede wszystkim zwycięstwo dobra, które miało siłę ducha i siłę wiary.

Bogumiła Pawłowska brała udział w Narodowym Czytaniu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Bolesława Prusa w Mławie.