7 listopada 2017 r. bibliotekarze powiatu mławskiego uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Barbarą Zaborowska, nauczycielką języka polskiego w ILO w Mławie, działaczką Towarzystwa Miłośników Tekli Bądarzewskiej, autorką biografii „Sara Lipska”.

Sara Lipska urodziła się 7 grudnia  1882 r. w Mławie. Matka pochodziła z zamożnej żydowskiej rodziny Alterów, mieszkającej w Mławie od wielu pokoleń. Na początku XX wieku rodzina Lipskich przeniosła się do Warszawy (mieszkali przy ul. Muranowskiej 15), a związane to było z m.in. z kształceniem dzieci oraz działalnością ojca. Sara studiowała w Szkole Sztuk Pięknych, rzadki wśród kobiet kierunek- rzeźbę. Po ukończeniu studiów zajmowała się malarstwem, projektowaniem wnętrz mieszkań oraz ubrań. Swoje pasje kontynuowała w Paryżu i tam już pozostała do końca życia. Zamieszkała w dzielnicy artystów na Montparnasse. Przy ul. Belloni 4 otworzyła swój salon w którym przyjmowała najznamienitszych klientów, a jej nazwisko stało się popularne wśród paryskiej elity. Projektowała ubrania i tkaniny, wykorzystując do tego szlachetne materiały: jedwabie i aksamity. W Paryżu zyskała także sławę projektantki wnętrz. Jej karierę przerwał wypadek samochodowy, w którym Sara została ciężko ranna i musiała się poddać długiej rekonwalescencji. Po tym zdarzeniu zajęła się rzeźbą, malarstwem oraz  projektowaniem okładek czasopism.

Zmarła 28 listopada 1973 r. w Paryżu, spoczywa na cmentarzu w Bagneux. Pozostawiła po sobie wiele prac, eksponowanych w najlepszych muzeach w Europie i na świecie, jak również kolekcjach prywatnych.

Spotkanie z autorką biografii Sary Lipskiej przygotowały Panie z biblioteki ILO w Mławie – Małgorzata Więckowska i Maria Łukaszewska. W świat paryskiej bohemy wprowadziła nas  muzyka akordeonowa „Walc pod niebem Paryża” oraz „Walc dla Ewy” jak również francuskie piosenki wykonane przez uczennice tejże szkoły. Spotkanie zakończyło się pamiątkowymi zdjęciami.Zaproszeni bibliotekarze otrzymali książki wraz z dedykacją autorki.