XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek!

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.W tym roku hasło Tygodnia Bibliotek brzmi „(Do) wolność czytania!”.

Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej włączyli się do tej akcji i przygotowali następujący program dla swoich czytelników:

• Dni otwarte w bibliotece;
  • Warsztaty plastyczne dla uczniów (tworzenie kartek dla mamy);
  • Teatrzyk Kamishibai (bajki Słowik, Królowa Pszczół, Przygody Pingwina Pingo, Legenda o Lechu, Czechu i Rusie, Brat i Siostra);
  • Teatrzyk Cieni (bajka Czerwony Kapturek);
  • Bookcrossing (uwalniamy książki);
  • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Chrońmy przyrodę”;
  • Przeprowadzenie konkursu „Rozkochaj się w literaturze angielskiej”;
  • Abolicja (umorzenie naliczonych kar w momencie zwrotu książek);
  • Możliwość bezpłatnego zapisania się do biblioteki!!!

Z okazji święta biblioteki jej wnętrza zmieniły swój wygląd. Ciekawą dekorację biblioteki stworzyły prace uczniów biorące udział w konkursie ph. „Chrońmy przyrodę”          i wystawa dokumentalno-fotograficzna Janusza Dębskiego (zaprzyjaźnionego regionalisty) na temat kościołów i kaplic powiatów mławskiego, przasnyskiego i żuromińskiego.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia dla dzieci, a wśród nich teatrzyk cieni. Bibliotekarki wystawiły Czerwonego Kapturka, wykorzystując światło lampy budowlanej, wyciętych postaci i dekoracji lasu, domku babci. Tekst wzbogaciły odgłosami lasu i jego mieszkańców, m. in. wilka, wiewiórki, dzięcioła, słowika.

Wielką sympatią najmłodsi czytelnicy darzą teatrzyk kamishibai. Przedstawiane bajki i baśnie wywoływały zachwyt i zadowolenie dzieci. Miały one również okazję zwiedzić pomieszczenia biblioteki i zobaczyć jak wypożycza się książki w bibliotece.