6 września A. Mierzwa reprezentowała Bibliotekę Pedagogiczną podczas Narodowego Czytania organizowanego od 8 lat w Zespole Szkół nr 3 w Mławie. W tym roku czytano opowiadanie „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego. Tego samego dnia A. Mierzwa i A. Wesołowska czytały w ramach akcji zorganizowanej przez D. Tadrzyńską w bibliotece szkoły nr 1 w Mławie. Lektorami Nowel Polskich byli tam liczni goście, w tym dyrekcja szkoły, członkowie grupy rekonstrukcyjnej oraz uczniowie. W miłej atmosferze czytaliśmy nowele M. Konopnickiej m. in. Dym, Dobra Pani. Gospodyni spotkania była podobnie jak członkowie grupy rekonstrukcyjnej w stroju z epoki, co dodatkowo budowało odpowiedni klimat  i pozwalało przenieść się w czasy, w których żyła i tworzyła Maria Konopnicka. Z kolei w sobotę 7 września 2019 r. w akcji Narodowego Czytania zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną wzięła udział B. Pawłowska. Była to już ósma edycja, podczas której czytano 8 polskich nowel. Oba spotkania zakończyły rozmowy na temat przeczytanych tekstów i ich korelacji ze współczesnością.