23 maja 2007 roku odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie zespołu samokształceniowego w Gimnazjum nr 1 im. M. Kopernika w Mławie.

Gospodarz spotkania Pani Katarzyna Chmielewska zapoznała nas z projektem "Twórcy dzieciom - Brzechwa", przygotowanego w ramach ogólnopolskiej akcji: „Cała Polska czyta dzieciom”. Członkowie koła przyjaciół biblioteki działającego przy bibliotece Gimnazjum wspaniale  recytowali znane wszystkim z dzieciństwa wiersze Brzechwy: „Kaczka Dziwaczka”, „Samochwała”i in.

Pani Hanna Kaniowska na przykładzie swojej szkoły, ZPO nr 2, omówiła realizację programu w ramach cyklu ”Czytające szkoły”.

Następnie wszyscy  udali się  na wcześniej umówione spotkanie ze Zdzisławem Kruszyńskim do Galerii „Z”, działającej  w Mławie.

Zdzisław  Kruszyński urodził się w 1960 r. w Mławie. Jest wybitnym malarzem, rysownikiem i grafikiem. Malarstwem zawodowo zajmuje się od 1984 roku. Uczestniczy w wielu plenerach i wystawach w kraju i za granicą. Wyróżniony wieloma nagrodami. Jego prace znajdują się w muzeach, kościołach, szkołach oraz w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Liczne prace przekazał również na cele charytatywne.

Pan Kruszyński szczegółowo opowiedział nam o etapach powstawania swoich prac, a także licznych podróżach krajowych i zagranicznych, które stały się inspiracją dla artysty.