7 czerwca 2023 r o godzinie 10.oo w Zespole Szkół nr 3 w Mławie uczniowie i nauczyciele mławskich szkół wzięli udział w akcji masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam”, którą  po przerwie spowodowanej pandemią zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna Filia w Mławie. Akcja jest odpowiedzią na spadek czytelnictwa w całym kraju. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, aż 63 % Polaków nie przeczytało w ciągu roku żadnej książki. W związku z tym redakcja miesięcznika „Biblioteka w  Szkole” zainicjowała akcję masowego czytania, zaś realizację tego przedsięwzięcia przejęły biblioteki różnych typów w całej Polsce. Akcja polega na zebraniu w jednym dniu w jednym miejscu o godzinie 10.oo jak największej liczby osób i cichym czytaniu przez zaledwie 15 minut. Celem akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku czytania, spowodowanie, aby książka nie kojarzyła się  z przykrą koniecznością sięgania jedynie po lektury szkolne, ale z przyjemnością czytania w miłej atmosferze, na łonie natury. Cieszy  nas, iż  tzw. „moda na czytanie” powraca, a wizerunek książki wzmacnia się.

Dzięki ogromnemu wsparciu naszych koleżanek z biblioteki szkolnej ZS nr 3: Bożeny Rutkowskiej i Anny Bogulas udało nam się zgromadzić na placu za szkoła w ten upalny dzień liczne grono uczniów i nauczycieli mławskich szkół. Wszystkim uczestnikom akcji składamy serdeczne podziękowania i zapraszamy na kolejną za rok.