Choroba Alzheimera

 

Alzheimer : nigdy więcej! : odkryj prawdziwe przyczyny choroby i zapobiegnij im już dziś / Andreas Moritz ; tłumaczenie Elżbieta Pawłuszewicz. Białystok : Vital, 2019.

Andreas Moritz – jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie medycyny naturalnej na świecie i autor międzynarodowych bestsellerów.

Dzięki poradom Autora zawartym w tej książce:

·         poznasz prawdziwe przyczyny choroby Alzheimera oraz jej podłoże duchowei emocjonalne,

·         dowiesz się, jaki wpływ na powstanie tego schorzenia mają inne choroby,

·         zrozumiesz uzdrawiającą siłę umysłu,

·         nauczysz się stymulować mózg,

·         zastosujesz lekkie ćwiczenia, medytację i jogę,

·         zaczniesz się zdrowo odżywiać,

·         wyeliminujesz toksyny,

·         poznasz rolę witamin i minerałów,

·         ograniczysz zgubne oddziaływanie sprzętów elektronicznych.

 

Z okładki książki

 

Choroba Alzheimera / redakcja naukowa Tadeusz Parnowski ; autorzy Dorota Antoniak [et al.]. Wydanie 3, 1 dodruk. Warszawa : PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018.

W poradniku Czytelnicy znajdą rzetelną wiedzę o przebiegu choroby, jej charakterystycznych objawach, a także o innych, występujących w wieku podeszłym zespołach otępiennych.

Autorzy omówili farmakologiczne i niefarmakologiczne sposoby leczenia; wiele miejsca poświęcili opiece społecznej, orzecznictwu, uregulowaniom prawnym, długoterminowej opiece pielęgniarskiej w domu chorego.

Rozdział dotyczący zagadnień opieki nad chorym, ujęty w formie pytań i odpowiedzi, został napisany na podstawie rozmów z bliskimi pacjentów Poradni Zaburzeń Pamięci Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Z okładki książki

 

 

 

Choroba Alzheimera : podręcznik dla lekarzy medycyny rodzinnej i lekarzy innych specjalności / pod redakcją Jerzego Leszka ; [autorzy Jerzy Leszek, Józef Opara, Jerzy Pobocha, Joanna Wyka]. Warszawa :  Medical Education Grupa Wydawnicza, 2018.

Jako lekarz rodzinny z ogromnym zainteresowaniem sięgnęłam po monografię Choroba Alzheimera : podręcznik dla lekarzy medycyny rodzinnej i lekarzy innych specjalności, której kolejne strony prowadzą Czytelnika przez diagnostykę kliniczną w chorobie Alzheimera, mechanizmy neurozwyrodnienia, farmakoterapię wieku podeszłego i problem uzależnień od leków nasennych, terapię samej choroby Alzheimera oraz możliwości farmakoterapii zaburzeń zachowania i objawów psychiatrycznych towarzyszących chorobie Alzheimera, a także – niezwykle istotne w praktyce lekarza rodzinnego – możliwości prewencji choroby Alzheimera, czyli dietoprofilaktykę, oraz rolę aktywności fizycznej i umysłowej w opóźnianiu rozwoju otępienia.

Monografia doskonale oddaje wielowymiarowość opieki nad pacjentami z chorobą Alzheimera, w związku z czym nie zabrakło w niej aspektów społeczno-prawnych,  w tym zagadnień z zakresu psychiatrii sądowej oraz omówienia organizacji pomocy w opiece nad osobami z chorobą Alzheimera w Polsce czy narodowego programu badań chorób mózgui prezentacji założeń Polskiego Planu Alzheimerowskiego […].

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Donata Kurpas

Z okładki książki

 

Co chciałabym, żeby ludzie wiedzieli o demencji : wiedza i wsparcie dla osóbz zaburzeniami pamięci i ich bliskich / Wendy Mitchell oraz Anna Wharton ; tłumaczenie: Barbara Łukomska. Warszawa : Grupa Wydawnicza Relacja, 2023.

Rocznie na świecie pojawia się niemal 8 milionów chorych, co cztery minuty jedna osoba dowiaduje się, że zachorowała na demencję, która najczęściej wiąże się z chorobą Alzheimera. W Polsce to już ponad 400 000 osób. To może być nasz tata, sąsiad, nasza ciotka, starsza siostra. To możemy być my. Jak się na to przygotować?

Co chciałabym, żeby ludzie wiedzieli o demencji zawiera:

·         praktyczne porady dla rodziny i otoczenia ( jak przystosować środowisko dla osóbz demencją : od wyborów kulinarnych po aranżację przestrzeni),

·         pakiet informacji przydatnych specjalistom i osobom pracującym z chorymi,

·         wartościowe wskazówki, co zrobić po otrzymaniu diagnozy i jak lepiej zrozumieć zmiany zachowania swoich najbliższych.

Autorka opowiada, jak radzi sobie z codziennością i co jej pomaga w utrzymaniu samodzielności, podpowiada rozwiązania, które ułatwią życie osobom z demencją na poziome rodzinno-domowym, i sugeruje, jakie zmiany przydałyby się przy projektowaniu przestrzeni publicznej, aby była dla nich przyjazna.

Z okładki książki

 

 

Jak pomóc nie zapomnieć? : ćwiczenia pamięci i mowy dla osób z chorobą Alzheimerai innymi zespołami demencyjnymi / Katarzyna Szłapa, Iwona Tomasik, Sławomir Wrzesiński. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2017.

Ćwiczenia to kompleksowa publikacja do terapii pamięci i mowy osób dotkniętych chorobą Alzheimera czy innymi stanami demencyjnymi, składająca się z materiału werbalnegoi ilustracyjnego .Prezentowane materiały przeznaczone są głównie dla osób z otępieniem lekkim i umiarkowanym, choć przy odpowiednim zaangażowaniu terapeuty mogą sobie z nimi poradzić chorzy w początkowej fazie otępienia głębokiego.

Zaproponowane ćwiczenia skierowane są nie tylko do logopedów czy terapeutów, opiekunów i wolontariuszy w świetlicach opieki dziennej, ale przede wszystkim do rodzin osób chorych, gdyż przede wszystkim w rodzinie chory szuka pomocy, zrozumienia i akceptacji.

Ćwiczenia przygotowane są zarówno do pracy samodzielnej, jak i wspólnej z opiekunem w sytuacji, gdy pacjenci mają problem ze zrozumieniem polecenia, koncentracją czy wymagają udziału drugiej osoby w realizacji zadania.

Przedstawiony tu zbiór materiałów pomoże uruchomić nie tylko procesy myślowe, ale także pozytywne emocje, wzmacniając poczucie własnej wartości, które często ulega zachwianiu wskutek choroby.

Z okładki książki

 

Koniec Alzheimera :  jak zatrzymać utratę pamięci i zmiany degeneracyjne mózgu / Amy Berger ; [przedmowa David Perlmutter ; tłumaczenie Anna Jurgo]. Białystok : Vital, 2018.

Amy Berger posiada tytuł magistra w zakresie dietetyk, jest certyfikowanym specjalistą do spraw odżywiania i praktykiem terapii dietetycznych.

Dzięki tej książce poznasz:

·         prawdziwe przyczyny choroby Alzheimera,

·         wpływ diety na rozwój dolegliwości neurodegeneracyjnych,

·         fakty i mity zawarte w zaleceniach żywieniowych,

·         źródła chorób układu nerwowego,

·         paliwo dla mózgu,

·         znaczenie neuronów i mitochondriów,

·         podstawy diety niskowęglowodanowej,

·         tłuszcze do zadań specjalnych,

·         białkowych bohaterów,

·         naprawdę i tylko pozornie zdrowe produkty,

·         sposoby na wsparcie zdrowego trawienia.

Z okładki książki

 

Zachowania językowe w demencji : struktura wypowiedzi w chorobie Alzheimera / Aneta Domagała. Lublin : Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2007 

Dr Aneta Domagała jest adiunktem w Zakładzie Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – językoznawcą oraz neurologopedą. Specjalizuje się w problematyce komunikacji językowej i jej zaburzeń w warunkach demencji. Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu artykułów oraz recenzji, aktualnie pracuje nad książką poświęconą usprawnianiu komunikacji w chorobie Alzheimera.

Zachowania językowe w demencji to pierwsza w Polsce praca językoznawcza poświęcona problematyce zaburzeń mowy w otępieniu. Stanowi ona rezultat wieloletnich badań nad mową w normie i patologii, prowadzonych w Zakładzie Logopedii UMCS pod kierunkiem prof. dr hab. Stanisława Grabiasa. Analizując zachowania językowe w demencji w perspektywie interakcyjnej. Autorka obrazuje zmiany w funkcjonowaniu poznawczym i społecznym osoby chorej – postępującą w otępieniu alzheimerowskim deteriorację umysłową oraz desocjalizację. 

Z okładki książki

 

 

Oprac. Bogumiła Pawłowska

Copyright