Książki, które wprowadzają w dobry nastrój…

 

Moje rzymskie wakacje / Kristin Harmel ; tł. Agata Żbikowska. - Kraków : Wydawnictwo Otwarte, 2010.

Główna bohaterka powieści, rozsądna Cat, decyduje się na niecodzienny krok. Wyjeżdża do Rzymu w poszukiwaniu swojej dawnej miłości. Sprawy przybierają niespodziewany obrót. Okazuje się, że to nie ukochany z młodzieńczych lat, lecz przystojny nieznajomy powiedzie Cat przez Wieczne Miasto śladami księżniczki Anny, bohaterki Rzymskich Wakacji, filmowego romansu z Audrey Hepburn w roli głównej. Zabawna i wzruszająca opowieść o tym, że warto podejmować ryzyko, żeby spełnić marzenia i odnaleźć prawdziwą miłość. K. Harmel przedstawia romantyczną historię, która toczy się w najbardziej malowniczych zakątkach Rzymu. Dodatkowo czytelnicy znajdą w książce kilka przepisów na pachnące bazylią i rozmarynem prawdziwe włoskie przysmaki.

 

Nie zabijać pająków / Irena Matuszkiewicz. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B, 2007.

Klasyczny, napisany z werwą i humorem, ale jednocześnie trzymający w napięciu kryminał. Państwo Pająkowscy, „ostatni sprawiedliwi”, fanatycy praworządności zniechęcili do siebie w sposób bardzo skuteczny wszystkich sąsiadów. Kiedy ojciec rodziny, Władysław Pająkowski nazywany przez wszystkich Pająkiem, zostaje znaleziony martwy w lesie z zabawką w kształcie diabelskich rogów na głowie podejrzanymi stają się w zasadzie wszyscy sąsiedzi. W trakcie prowadzonego przez komisarza Dynę śledztwa wychodzi bowiem na jaw, że niemal wszyscy mieszkańcy kamienicy mieli potencjalny motyw do zabicia Pająka. Komisarz Dyna i aspirant Poczekalski stają przed trudnym zadaniem rozwikłania zagadanki i znalezienia mordercy.

 

Cała zawartość damskiej torebki / Agnieszka Topornicka. - Warszawa : Prószyński i S-ka, 2008.

Historia Agnieszki, młodej anglistki, mającej za sobą kilka nieudanych związków. Kiedy dziewczyna odkrywa kolejną zdradę ukochanego Eryka decyduje się od niego odejść, ale to dopiero początek trudnych wyborów. Agnieszka musi zdecydować co zrobić dalej ze swoim życiem – zostać tam, gdzie jest praca i mieszkanie, wyjechać za granicę, gdzie zostawiła wielu przyjaciół, czy spakować się i wrócić do rodzinnego miasta na garnuszek rodziców. W tej skomplikowanej sytuacji dziewczynę odnajduje Ksawery, jej studencka miłość. Mężczyzna, który jak sam twierdzi bardzo się zmienił i próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Powieść Agnieszki Topornickiej to historia, która nie miała szansy się zdarzyć. Opowieść o drugiej szansie, dorastaniu do prawdziwej miłości i sile, jaką daje wiara w drugiego człowieka…..

 

Luizę pilnie sprzedam / Danuta Noszczyńska. - Warszawa : Wydawnictwo SOL, 2010.

Tytułowa bohaterka powieści Danuty Noszczyńskiej, Luiza jest dziewczyną, którą od zawsze wychowywał ojciec. Utrzymywał on oboje z tego w czym był dobry, czyli z hazardu i niewielkich „przekrętów”. W dniu 21 urodzin Luizy ojciec postanawia wprowadzić ją w świat gier. Niestety, mają olbrzymiego pecha i przegrywają duże pieniądze, które na domiar złego nie są ich własnością. Teraz w nowej sytuacji, w jakiej się oboje znaleźli muszą jak najszybciej spłacić zaciągnięty dług, żeby uniknąć zemsty. Decydują się na dość „oryginalny” sposób zdobycia szybkiej gotówki, a mianowicie… oszustwo matrymonialne. Autorka przedstawia niezwykle zabawne perypetie Luizy, która wbrew pozorom wcale nie ma zamiaru wpadać w ramiona podstarzałego nuworysza. Dziewczyna postanawia więc zdobyć pieniądze w inny, nie do końca legalny sposób…

 

Diabeł ubiera się u Prady / Lauren Weisberger ; z ang. przeł. Hanna Szajowska. - Wyd. 27. - Warszawa : Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz 2010.

Andrea Sachs szuka w Nowym Yorku pracy w branży dziennikarskiej. Nieoczekiwanie dla siebie samej zdobywa posadę asystentki u Mirandy Priestly, będącej wpływową redaktor naczelną miesięcznika „Runway”. Andrea szybko przekonuje się, że Miranda to rodzaj szefa z piekła rodem…traktujący pracowników jak służących, wymagający pełnej dyspozycyjności i nie znoszący sprzeciwu. Praca u Mirandy to bezustanna presja by być pięknym, szczupłym, nosić stroje najlepszych projektantów i wyglądać jak zawodowa modelka. Nowy świat pełen pozornego blichtru jest zupełnie pozbawiony zwykłej życzliwości. Brak odpowiednich butów może kosztować posadę. Andrea żyje pod olbrzymią presją, wierzy jednak, że jeżeli zdoła przetrwać rok w „Runwayu”, zostanie zaprotegowana do pracy w dowolnie wybranej gazecie. Pracę u Mirandy traktuje jako pierwszy krok na drodze do swego wymarzonego „New Yorkera”.

 

Magiczne miejsce / Agnieszka Krawczyk. - Warszawa ; Grójec : Wydawnictwo SOL Monika Szwaja, Mariusz Krzyżanowski, 2010.

Historia Witolda Mossakowskiego, wysokiego urzędnika, który decyduje się na ucieczkę od wielkomiejskiego zgiełku i przenosi się do Idy, cudownej, malowniczej wioski, gdzie czas płynie zupełnie innym trybem, a mieszkańcy są bardzo oryginalnymi postaciami. Ktoś jest amatorem astronomii, ktoś inny produkuje perfumy przy wykorzystaniu dawnych metod, jest też pasjonat piractwa i literatury marynistycznej. Wciągająca, napawająca optymizmem książka, która łączy wątek miłosny i historię przygodowo-kryminalną…

 

 

 

Epidemia zamkniętych serc / Maciej Przepiera. - Warszawa : G+J Gruner + Jahr Polska, cop. 2005.

 

Główny bohater, Aleks, prowadzi wygodne i beztroskie życie. Chłopak żyje przyjemnie, jest bywalcem pubów i „amatorem” pięknych kobiet. Niespodziewanie w którymś momencie uświadamia sobie, że to nic nie znaczy. Aleks zaczyna zastanawiać się, co naprawdę jest ważne w życiu. Historia obfituje w wiele nieoczekiwanych, a nawet niebezpiecznych zdarzeń, które zbliżają bohatera do znalezienia odpowiedzi na nurtujące go pytanie. Epidemia zamkniętych serc to opowieść, która skłania do zatrzymania się i refleksji nad tym, czy czasem także i my nie powinniśmy zacząć szukać tego, co w życiu najważniejsze…

 

 

Opisy prezentowanych publikacji opracowano na podstawie zasobów Internetu.

(a.w.)

Copyright